Od čega se sve sastoji solarna elektrana?

Solarna elektrana osim oku vidljivih solarnih panela sastoji se još od brojnih komponenti koje omogućuju pretvaranje sunčeve energije u električnu energiju
Riječ je o kompleksnom sistemu zbog čega je važno uz sebe imati stručnjaka koji će za vas brinuti o svim komponentama:


1.    PV PANELI
PV ili Fotovaltičnećelije su osnovne jedinice koje pretvaraju sunčevu svijetlost u električnu energiju putem fotovaltičnog efekta. 
One su napravljene od poluprovodnih materijala kao što je silicij. 


2.    INVERTERI
Važno je da su inverteri kvalitetni a postoji nekoliko vrsta – DC, centralni inverteri i mikroinverteri. 
DC inverteri pretvaraju istosmjernu struju koju proizvode solarni paneli u naizmjeničnu struju koja se koristi u kućanstvu i za distribucijsku mrežu. 
Centralni inverteri se koriste u velikim sustavima povezujući sve panele na jedan centralni uređaj.
Mikroinverteri omogućuju optimizaciju performansi svakog panela zasebno a instaliraju se na svaki pojedinačni panel.  


3.    STRUKTURE ZA MONTAŽU
Kako bi montaža bila nesmetana potrebni su nosači i trackeri za sunce kao i sistemi za električno povezivanje (kablovi, spojne kutije, distribzcijske kutije) kao i sustavi za skladištenje energije poput baterija i sustava za upravljanja energijom (EMS). 


4.    NADZORNI I KONTROLNI SUSTAVI
Kako bi sve bilo popraćeno važno je imati software za nadzor koji prati performanse sustava uključujući proizvodnju energije, efikasnost i dijagnostiku grešaka. Kontrolni sustavi omogućuju daljinsko upravljanje i prilagođavanje operativnih parametara sustava. 


5.    ZAŠTITNI I SIGURNOSNI SUSTAVI 
Zaštitne sklopke i osigurači štite sustav od električnih preopterećenja i kratkih spojeva, dok su važni i sustavi uzemljenja koji osiguravaju sustav od električnih udara. 
Važno je imati i transformatore koji pretvaraju napon proizveden od strane sustava kako bi bio kompatibilan s mrežnim naponom kao i mrežni priključak, točka na kojoj se solarna elektrana povezuje s distribucijskim mrežnim naponom.  
Koraka i obveza praćenja kako bi solarna elektrana funkcionirala je mnogo stoga je važno imati stručnjaka uz sebe kako bi sve poteklo bez problema i sigurno. Uz sve nabrojano pažnja se mora obratiti i na pristupne puteve koji omogućuju pristup za instalaciju, održavanje i servisiranje kao i na ekološku i administrativnu infrastrukturu s ishodovanim svim potrebnim dozvolama i licencama kako bi se solarna elektrana nesmetano pustila u rad. 

Složena infrastruktura solarne elektrane zahtijeva stručnost i pažljivo planiranje kako bi se osigurala sigurna i učinkovita proizvodnja električne energije. Svaka komponenta, od solarnih panela do sustava za skladištenje energije i zaštitnih mehanizama, igra ključnu ulogu u funkcioniranju ovog zelenog izvora energije.

Pravilna instalacija i održavanje omogućuju optimalne performanse i dugoročno smanjenje ekološkog utiska.
 

Podijeli: